sobota, 21 września 2013

Gdzie ryby żyją bez wody?




Utarto się powiedzenie, ze ryba nie może żyć bez wody. Ale to nieprawda. Jest wiele ryb, które świetnie się bez niej obywają.
Ślizg czubaty z Morza Śródziemnego dużo czasu spędza poza wodą. Wdrapuje się na przy­brzeżne skały, gdzie zjada pąkle - przyczepione do podłoża morskie skorupiaki. Jego afrykański kuzyn w ogóle unika wody, pełzając po pionowych, wilgotnych skałach nadmorskich. Węgorze podczas swoich wędrówek mogą wypełzać na ląd. Są to często na znaczne odległości.
W słodkich wodach południowo-wschodniej Azji żyje łaziec. Potrafi oddychać powietrzem i świet­nie radzi sobie na lądzie. Ta 45-centymetrowa ryba pokonuje odległość kilku metrów w niecałą minutę. Pełznie na silnych płetwach piersiowych i pomaga sobie ogonem.
Skoczki mułowe, niewielkie ryby przybrzeznych stref mórz tropikalnych, część życia spędzają na... drzewach! Po ziemi i gałęziach poruszają się dzięki dobrze umięśnionym płetwom. Oddy­chają skrzelami i całą powierzchnią skóry. Kiedy odpoczywają, ich ogony zanurzone są w wodzie. Dzięki temu skóra tych ryb nie wysycha.
Inną grupą ryb, które mogą żyć bez wody, są ryby dwudyszne. Mają skrzela, a ich pęcherz pław- ny stanowi swoiste płuco, pozwalające na oddychanie również powietrzem atmosferycznym. Umiejętność ta przydaje się w czasie suszy, którą ryba przeczekuje zagrzebana w mule. Afry­kański prapłetwiec może przetrwać w stanie życia utajonego nawet 5 lat! W Ameryce żyje jego kuzyn - prapłaziec, a w Australii - rogoząb, mający w paszczy tylko dwa rozgałęzione zęby.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz