piątek, 23 maja 2014

Advertising in the mail and traffic exchange

Sposób na Kleszcze.!

Kleszcze to często podstępni krwiopijcy. Atakują z ukrycia, są szybkie i skuteczne. Często nie mamy pojęcia s, że właśnie staliśmy się ich ofiarami. Mogą być bardzo niebezpieczne, ponieważ przenoszą one groźne dla człowieka wirusy i bakterie. Ukąszenie kleszcza może wywołać takie choroby, jak borelioza lub kleszczowe zapalenie mózgu.
Jakie wyróżniamy gatunki kleszczy?

kleszcz pospolity – czuje się w miejscach o dużej wilgotności, toteż upodobał sobie lasy liściaste i mieszane. Można go spotkać także w lasach iglastych o gęstym poszyciu. Ponadto jest mieszkańcem działek, zieleńców i parków. Występuje na terenie całej Polski.
kleszcz łąkowy – bardzo lubi wilgoć, dlatego więc najczęściej zamieszkuje zakrzewione pastwiska, bagniste tereny leśne oraz obrzeża jezior. W odróżnieniu od kleszcza pospolitego można go spotkać głównie we wschodniej części Polski.

Gdzie najczęściej Kleszcz nas atakuje?

Kleszcz potrafi wyczuć swoją ofiarę z odległości nawet 20 metrów. Reaguje na temperaturę jej ciała, wydychany dwutlenek węgla i zapach potu. Gdy pojawi się na skórze, nie wbija się od razu w jej powłoki. Poszukuje miejsca, gdzie naskórek jest cienki i lekko wilgotny. Najczęściej wybiera miejsce za uchem, na granicy włosów, w pachwinie, pod kolanem lub w zgięciu łokciowym.

Jak się przed nimi uchronić?

Ochrona przed kleszczami nie jest łatwa, to jednak wiedząc, gdzie i kiedy mogą występować, starajmy się ich unikać. Skoro ich ulubioną porą aktywności jest ranek i późne popołudnie, na spacery wybieraj się raczej w godzinach południowych. Gdy wybierasz się na łąkę, by odetchnąć na łonie natury, miejsce na odpoczynek zrób sobie na środku polany, a nie na jej obrzeżach i dopiero wtedy, gdy obeschnie rosa.
Warto również zapamiętać o odpowiednim okryciu ciała – zakładaj długie spodnie, bluzkę z długim rękawem, czapkę albo kapelusz na głowę. Najlepiej, aby strój był jasny. Nie dlatego, że kleszcze nie lubią jasnych kolorów, lecz by łatwiej je można było zauważyć na ubraniu i strzepać.
Po powrocie do domu ze spaceru uważnie obejrzyj swoje ciało. Jeśli znajdziesz na sobie kleszcza, który zdążył się wkłuć, wyciągnij go.

Jak wyciągnąć kleszcza? Uchwyć go pęsetą tuż przy skórze i lekko obrotowym ruchem energicznie pociągnij do góry. Ranę starannie zdezynfekuj wodą utlenioną.