środa, 11 września 2013

Advertising in the mail and traffic exchange

Czy rekin może utonąć?


 

Ryby są doskonale przystosowane do swojego środowiska życia. Poruszanie się w wodzie umoż­liwiają im płetwy. Płetwa ogonowa jest sterem i wiosłem, a parzyste płetwy piersiowe i brzuszne pomagają utrzymywać równowagę i zmieniać kierunek ruchu.
Większość żywych ryb pływa grzbietem do góry. Giętkoząb, niewielka rybka żyjąca w Nilu i innych afrykańskich rzekach, pływa do góry... brzuchem! W ten sposób zbiera pokarm z powierzchni wody. Udając nieżywą, unika jednocześnie wielu niebezpieczeństw.
Narządem ułatwiającym przemieszczanie się w toni wodnej w kierunku pionowym jest pęcherz pławny. Wypełniony powietrzem, tak modyfikuje ciężar właściwy ryby, ze zwierzę nie tonie. Wypuszczając powietrze z pęcherza pławnego, ryba może sterować swoim zanurzeniem bez używania mięśni.
Rekiny są rybami, ale nie mają pęcherza pławnego - dlatego kiedy się nie poruszają, opadają na dno. Większość rekinów musi pływać, żeby zapewnić przepływ wody przez szczeliny skrzelowe. Oddychają tylko wtedy, kiedy woda z rozpuszczonym w niej życiodajnym tlenem omywa ich skrzela. W stojącej wodzie pozbawione możliwości poruszania się rekiny - mogą się utopić. Mozę trudno w to uwierzyć, ale istnieją ryby, które do życia potrzebują nie tyle wody, co... po­wietrza! Mają specjalny narząd, zwany labiryntem, który pozwala im na oddychanie powietrzem atmosferycznym. Ryby te żyją w słabo natlenionych zbiornikach wodnych Afryki i Azji. Od czasu do czasu podpływają do powierzchni wody i pyszczkami chwytają powietrze. Kiedy nie mają takiej możliwości, umierają w ciągu kilku godzin - zwyczajnie toną. Należą do nich hodowane w akwariach bojowniki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz