sobota, 27 lipca 2013

Informacje i ciekawostki o komarach !

Komary zamieszkują całą Ziemię i można je znaleźć we wszystkich strefach czasowych. Na całym świecie jest ich ok 3,5 tysiąca gatunków. Komary żyjące w tropikach są niebezpieczne dla ludzi ponieważ mogą przenosić choroby takie jak malaria, żółta febra, denga, filarioza czy też wirusowe zapalenie mózgu. Na szczęście komary żyjące w Polsce nie są zagrożeniem dla zdrowia człowieka, ale są bardzo uciążliwe. W naszym kraju jest ich około 47 gatunków.

Ludzi gryzą tylko i wyłącznie samice komara. Potrzebuję one krwi, a właściwie zawartego w niej białka, aby być zdolnym do rozwoju jaj. Komary są najbardziej aktywne i najczęściej atakują o świcie i o zmierzchu. Komary lokalizują swoje „ofiary” poprzez dwutlenek węgla w wydychanym powietrzu oraz kwas mlekowy i amoniak zawarty w pocie.

W społeczeństwie krąży potoczne powiedzenie, iż „komary najczęściej atakują małe dzieci”. Lecz czy jest to prawda? Otóż, nie! Badania dowiodły, iż komary najchętniej atakują kobiety w ciąży. Są one bardziej pociągające dla komarów niż dzieci. Jak już wcześniej napisałem komary ciągną do wydychanego powietrza i potu – a kobiety ciężarne wydzielają je w wzmożonych ilościach.

Czy wiesz, że… ?

  • średnio komar wypija jednorazowo ok. 4 mikrolitrów krwi
  • w ciągu godziny komar przelatuje od 1 do 1,5 mili
  • średnia waga komara to 2,5 miligrama 

Sposób na komary w domu?

Lato sprzyja pojawianiu się komarów, które są wyjątkowo dokuczliwymi owadami dla człowieka. Natrętnie atakują, a gdy już ugryzą pozostawiają na skórze swędzące bąble. Aby nie mieć tych nieproszonych „gości” w domu należy się odpowiednio przygotować.

Skuteczna ochrona przed komarami w domu musi się składać z jednoczesnego stosowania repelentów (środków odstraszających) oraz środków ochrony osobistej. Najlepszym i tanim sposobem na powstrzymanie komarów przed dostaniem się do wnętrza domu jest założenia na okna moskitiery. Ta fizyczna przeszkoda z pewnością utrzyma większość krwiopijców na dworze. Proste i skuteczne.

Do ochrony osobiste zaleca się stosowanie preparatów chemicznych zawierających duże stężenie DEET (N-dietyl-meta-tolumamide – związek chemiczny, który bardzo skutecznie odstrasza komary i inne owady). Takie stężenie (w granicach 20%) występuje w środkach takich jak Mugga Roll czy też niektóre OFFy (aby się upewnić o wysokości stężenia należy zapoznać się z etykietą). Pozwala ono na realną ochronę przed komarami do 4-5 godzin. Preparaty, które zawierają niskie stężenie DEET działają co najwyżej kilkadziesiąt minut.

Istnieją ponad to naturalne metody, które nie wymagają użycia tak silnej chemii. Ekologiczne i przyjemne dla nosa. Mianowicie kominki do olejków eterycznych (o skuteczności olejków pisałem już wcześniej) oraz kadzidełka. Wystarczy rozpalić je w pomieszczeniu, a zapach sam się rozejdzie odstraszając komary. Następujące olejki i zapachy najbardziej działają na komary: lawendowy, miętowy, goździkowy, sandałowy, cytrynowy. Można sobie wybrać aromat do pomieszczeń według własnego gustu i preferencji.



Popularne odstraszacze komarów wkładane do gniazdka działają słabo i na zwalczają komary niewielkiej powierzchni. Co więcej, niektóre osoby po paru dniach użytkowania narzekały na ból gardła. Nie polecam. :)  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz