niedziela, 18 sierpnia 2013

Advertising in the mail and traffic exchange

Dlaczego trawa jest zielona?




O tym, że w świecie roślin najmodniejszy jest kolor zielony, nikogo nie trzeba przekonywać. Ogólnie wiadomo, że zieleń uspokaja, jest zdrowa dla oczu i że... farbuje. Wie o tym każdy, kto chociaż raz zjechał z trawiastej górki na spodniach.
Co sprawia, że rośliny są zielone? Pod mikroskopem zwykły liść okazuje się bardzo skomplikowany. Składa się z licznych komórek, które tworzą grupy i warstwy. Nie wszystkie są zielone! Na zewnątrz znajduje się skórka, zbudowana z przylegających do siebie ciasno komórek. Skórka jest pokryta z wierzchu woskową substancją. To warstwa ochronna. Pod nią widać komórki miękiszu: u góry ściśle upakowane, u dołu rozmieszczone luźniej. To zielona warstwa liścia. Znajdują się w niej również zakończenia wiązek przewodzących, czyli tzw. nerwów liścia. W skórce dolnej strony liścia wyraźne są aparaty szparkowe, które mogą się otwierać i zamykać, w zależności od potrzeby. Komórki aparatów szparkowych też są zielone.
Ale to nie wszystko. Pojedyncza komórka miękiszu również składa się z wielu elementów. Otacza ją sztywna ściana komórkowa. Pod nią występuje elastyczna błona. Wewnątrz znajduje się jądro i wodniczka z sokiem komórkowym. Wokół niej widoczne są okrągłe ciałka zieleni. Zawierają specjalny barwnik – to dzięki niemu rośliny są zielone.
Niektóre rośliny ozdobne mają na liściach żółte lub białe wzory. Tworzą je komórki pozbawione zielonego barwnika. Liście z purpurowymi plamami lub żyłkami zawdzięczają tę ozdobę barwnikom rozpuszczonym w soku komórkowym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz