poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Advertising in the mail and traffic exchange

Ile mleka jest na Mlecznej Drodze?





Na Wszechświat składają się miliardy ciał niebieskich: gwiazd, planet, komet, asteroidów, mete­orytów, a także pył kosmiczny. Wszystko to znajduje się w lodowatej przestrzeni, w której panuje temperatura około -270°C (2,7°Kelwina).
Odległości we Wszechświecie są tak niewyobrażalnie wielkie, że do mierzenia Kosmosu astrono­mowie wymyślili nową jednostkę. Jest nią rok świetlny. Wbrew pozorom to nie jednostka czasu. Jest to odległość, jaką światło pokonuje w ciągu roku, czyli około 10 bilionów km! Najdalsze znane obiekty leżą w odległości 15 miliardów lat świetlnych.
Może trudno w to uwierzyć, ale patrząc w niebo, spoglądamy w przeszłość. Zanim światło po­kona kosmiczne odległości, gwiazda, która je wysłała, może już nie istnieć.
Gwiazdy nie występują samotnie - są skupione w galaktykach. Jedną z takich galaktyk jest Droga Mleczna. Oglądana z Ziemi wygląda jak jasny pas przecinający niebo. Nie ma jednak nic wspól­nego z rozlanym mlekiem. To przesłonięte chmurą pyłu kosmicznego centrum naszej galaktyki. Droga Mleczna jest płaską spiralą o średnicy około 100 tys. lat świetlnych. Ramiona, które kręcą się wokół jej centrum, zawierają mgławice. To w nich rodzą się nowe gwiazdy. Słońce znajduje się w jednym z tych ramion.
We Wszechświecie istnieje wiele miliardów galaktyk. Najbliższą naszej jest Mgławica Andromedy oddalona o 2 miliony lat świetlnych.
Wszechświat jest niewiarygodnie wielki i ciągle rośnie! Naukowcy twierdzą, że powstał jakieś 1 5 miliardów lat temu w Wielkim Wybuchu i nadal się rozszerza. To zupełnie nieprawdopodob­ne, ale ten wielki i zimny Wszechświat był na początku nieskończenie mały i... gorący!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz