piątek, 2 sierpnia 2013

Czy można uniknąć podczas sezonu letniego szoku termicznego?


Na początku przybliżę wam termin czym jest szok termiczny i jak się przejawia..


Otóż szok termiczny występuje na skutek szybkiej zmiany temperatury ciała. Jest możliwe, że dojdzie do niego już w wodzie, która ma ok. 13 ºC. W jego wyniku mogą wystąpić niekontrolowane, głębokie wdechy oraz dyszenie. Kontakt z zimna wodą powoduję głębokie wciąganie powietrza. Jeżeli osoba znajdzie się wtedy pod wodą np. po wypadnięciu z kajaka, głębokie oddechy spowodują przedostanie się wody do płuc, co grozi utonięciem. Dyszenie, czyli zwiększenie tempa oddychania powoduje zaburzenia krążenia krwi. Doprowadza to do omdlenia i zawrotów głowy. Na skutek szoku termicznego prawdopodobne jest też zatrzymanie oddechu. Może być ono obiektywne. Niewykluczone jest również, że osoba, która szoku doznała będzie po prostu mieć subiektywne wrażenie, że nie jest w stanie zaczerpnąć powietrza. Powoduje to wzmożenie uczucia paniki. Gdy zimna woda dostanie się do uszu i nosa, grozi to brakiem orientacji lub nawet utratą przytomności. Warto również pamiętać, że zimna woda powoduje osłabienie możliwości wstrzymywania oddechu.

 

Żeby móc zapobiec temu należy:


Przede wszystkim pamiętać, że po dłuższym przebywaniu na słońcu nie można od razu wchodzić do wody. Powinno się powoli przyzwyczajać ciało do temperatury wody np. chwile pospacerować zanurzając tylko nogi, trochę się ochlapać a potem stopniowo zmoczyć całe ciało

Również można doznać szoku termicznego na spływie kajakowym czym może się wtedy to zjawisko przejawiać?


 Podczas spływów kajakowych niebezpieczeństwo doznania szoku termicznego jest również duże. Dlatego bardzo ważna jest asekuracja i wzajemna pomoc w grupie. Jeżeli, któraś z osób wpadła do wody i przez dłuższą chwile z niej nie wychodzi, zawsze trzeba podejrzewać, że mogła doznać szoku termicznego. Niezwykle istotne jest szybkie działanie, gdyż następstwa szoku są bardzo poważne i mogą doprowadzić do utonięcia poszkodowanego. Szczególną ostrożność trzeba zachowywać w upalne dni jednocześnie, gdy woda jest zimna. Przed spływem kajakowym warto poćwiczyć na basenie technikę powrotu do pozycji pionowej w kajaku bez wysiadania z niego ( tak zwaną Eskimoskę). Dobrze jest także pływać w większej grupie osób, gdyż jest to znacznie bezpieczniejsze niż w dwójkę czy samemu.
 
Podsumowując


Szok termiczny jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem i dlatego nie można zapominać o ryzyku jego wystąpienia, gdy nie pamięta się o odpowiedniej ostrożności. Jednakże przy zachowaniu właściwych zasad bezpieczeństwa można go uniknąć, by spokojnie cieszyć się wakacjami.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz