sobota, 14 września 2013

Czy Słońce kiedyś zgaśnie?




Słońce jest gwiazdą najbliższą Ziemi. Według astronomicznych map, znajduje się „tylko" 8 minut świetlnych od naszej planety, czyli 1 50 milionów km. Jest tak gorące (ok. 5 tys.°C na powierzch­ni, 15 milionów°C w centrum!), że składa się wyłącznie z gazów. W jego wnętrzu zachodzą przemiany wodoru w hel. To olbrzymia bomba termojądrowa o średnicy 100 razy większej od średnicy Ziemi!
Słońce powstało około 4,5 miliarda lat temu. Wypromieniowuje z siebie energię sięgającą bilionów gigawatów. Część słonecznej korony „ucieka" w przestrzeń międzyplanetarną. Zja­wisko to jest przyczyną powstawania wiatru słonecznego, który w okolicy Ziemi ma prędkość około 400 km/s.
Słońce nie będzie świeciło wiecznie. Za około 5 miliardów lat skończy się wodorowe paliwo w jego jądrze. Wtedy zamieni się ono w białego karła. Materia, z której jest zbudowany biały ka­rzeł, jest tak gęsta, że jej łyżeczka ważyłaby tonę! Biały karzeł stopniowo stygnie i... jako czarny karzeł przestaje być widoczny na niebie.
Gwiazdy większe od Słońca umierają w wybuchu jako supernowe. Ich jądro zapada się pod własnym ciężarem gwałtownie, a zewnętrzne warstwy są odrzucane w przestrzeń kosmiczną. Po takiej gwieździe zostaje czarna dziura, która pochłania wszystko - nawet światło.
Najjaśniejszą gwiazdą naszego nieba jest Psia Gwiazda, Syriusz A, oddalony od Ziemi o 9 lat świetlnych, o masie dwukrotnie większej od masy Słońca.
Największą znaną gwiazdą jest Granat w konstelacji Cefeusza. Średnica tej czerwonej gwiazdy jest 2400 razy większa od średnicy Słońca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz